bip   szczawnica

Kompostowanie

kompostownik

        Jednym z priorytetowych założeń systemu gospodarowania odpadami określonym w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest ograniczenie ilości odpadów komunalnych przekazywanych do składowania, w tym odpadów ulegających biodegradacji. Najlepszym sposobem eliminacji frakcji organicznej jest ich umieszczanie w odpowiednich pojemnikach-kompostownikach na terenie, gdzie są produkowane (np.: w przypadku domów jednorodzinnych powinien to być przydomowy ogród).

 

 Jak wybrać kompostownik?

 

Kompostownik należy dopasować do naszego ogrodu. Ważna jest przede wszystkim pojemność. Pojemnik powinien pomieścić całość bio-śmieci z domu i ogrodu. Przy doborze pojemności bierze się pod uwagę głównie powierzchnię ogrodu. Często stosowany jest ogólny przelicznik objętości 1 litr na metr kwadratowy powierzchni ogrodu. Zatem dla ogrodów do 400 m kw zalecane są pojemniki o pojemności 280, 350 litrów . Dla przedziału powierzchni ogrodu od 400 do 800 metrów pojemniki 400, 600 litrów . Dla ogrodów powyżej 800 metrów kwadratowych o pojemnościach 700 i 1100 litrów.


         Poza wielkością działki należy także brać pod uwagę ilość domowników, bo kuchenne resztki spożywcze także mają wpływ na wielkość pojemnika. Dla rodziny 4 osobowej należy doliczyć dodatkową pojemność z przedziału 100 do 200 litrów.

 

Przy doborze kompostownika w grę wchodzą także względy estetyczne. Przy odpadkach kuchennych, zaleca się kompostowniki zamykane klapą. Nie tylko zasłaniają nieestetyczny widok resztek kuchennych, lecz także chronią kompost przed zwierzętami ( psy, koty czy ptaki mogą szukać tam pożywienia). W dużych ogrodach , gdzie kompostowany będzie tylko odpad roślinny (skoszona trawa, liście, chwasty itp.) warto pomyśleć o kompostowniku o dużej pojemność z łatwość dostępem do wybierania kompostu. W bardzo dużych ogrodach stosowane są rozwiązania mieszane, gdzie dobiera się odpowiednią kombinację dwóch lub więcej pojemników.

 

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej zachęca mieszkańców do zagospodarowania bioodpadów we własnym zakresie i oferuje sprzedaż kompostowników. W przypadku braku kompostowników na stanie należy złożyć zamówienie. Zlecenie na wybrany rodzaj kompostownika można składać w siedzibie Zakładu. Czas realizacji zamówienia uzależniony jest od czasu dostawy (przybliżony czas oczekiwania wynosi od 3 do 7 dni). Aktualne ceny kompostowników oferowanych przez Zakład można znaleźć w zakładce Usługi i cennik.

Copyright (c) 2014 Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Szczawnica. Template by Sinci.

.